V roce 2019 jsme zaznamenali již několik významných jubileí. Jedno pro region neméně významné připadlo na 25. května, kdy uplynulo 20 let od založení dobrovolného svazku obcí Sdružení Ašsko. Mikroregion tvoří města Aš a Hranice a obce Hazlov, Krásná a Podhradí, které velmi úzce spolupracují s přeshraničními obcemi jak na saské, tak bavorské straně v rámci svazku nazývaného Přátelé v srdci Evropy. Díky finanční podpoře Karlovarského kraje a členských obcí byla ve svazku od roku 2009 zřízena pozice manažera mikroregionu, který vede agendu a projekty svazku a je zároveň k dispozici členským obcím při přípravě a realizaci projektů.
Ašsko využívá své příhraniční polohy a čerpá nejčastěji finanční prostředky v rámci dotačních programů jak pro česko-bavorské, tak česko-saské příhraničí. Největší investiční akcí v historii svazku bylo bezesporu vybudování přeshraniční cyklostezky Wunsiedel-Selb-Aš, která je díky několika bývalým železničním mostům, po kterých její trasa vede, nazývána Mostní cyklostezkou (Brücken-Radweg). Projekt přispěl na české straně k vybudování bezpečného spojení pro pěší a cyklisty z Mokřin na Nový Ždár. V rámci projektu Poznej svého souseda byly postupně ve všech členských obcích vybudována dětská hřiště s informačními tabulemi za podpory partnerských měst Rehau a Bad Elster. Za dobu trvání mikroregionu byla zpracována řada projektových dokumentací – cyklostezka Trojmezí-Libá, v rámci projektu Zeleného pásu např. Památník železné opony, Stezka kamenů apod. Obce si také díky dotačním programům mohly nechat zpracovat Strategické plány. Od června 2016 zahájilo sdružení projekt Místní akční plán, který byl zaměřen na rozvoj kvalitního a inkluzivního vzdělávání dětí a žáků do 15-ti let. O měsíc později nastartovalo svoji činnost Centrum společných služeb, jehož hlavním cílem je dosáhnout kvalitnějšího a efektivnějšího výkonu veřejné správy, zejména rozšíření služeb pro občany, kterých mohou využívat do konce letošního roku, kdy projekt financovaný z Operačního programu Zaměstnanost skončí. Vedle velkých projektů pracuje sdružení obcí společně s německými partnery i na těch finančně méně náročnějších, které jsou zaměřeny zejména na setkávání široké veřejnosti a podporují rozvoj cestovního ruchu v regionu.
Valná hromada Sdružení Ašsko složená ze starostů členských obcí se schází několikrát do roka, nejčastěji v budově ašské Radnice. V rámci jednání se představitelé obcí navzájem informují o plánovaných a realizovaných akcích, sdílejí si zkušenosti ze svých úřadů a plánují společné aktivity v rámci svazku.
Více informací týkajících se svazku naleznete na internetových stránkách Sdružení Ašsko: http://sa.obeckrasna.cz/
Petra Bulantová
manažerka Sdružení Ašsko
Joomla Extensions