Na základě získané dotace z prostředků Dispozičního fondu Euregia Egrensis Programu přeshraniční spolupráce Cíl 3 Česká republika – Svobodný stát Bavorsko 2007 – 2013 na projekt „Detailní plánování pro přeshraniční síť Zelený pás“, vyhlásilo Sdružení Ašsko v březnu 2011 výběrové řízení na zhotovitele projektových dokumentací pro města Aš a Hranice a obec Krásná. Vítěznou nabídkou se stala projekční kancelář M Projekt z Chebu.
Projekt navazuje na ukončený malý projekt českých obcí Aš, Hranice, Krásná a bavorských obcí Rehau, Regnitzlosau a Schönwald, v rámci kterého vznikla koncepce obsahující návrhy, jak by se bývalé hraniční pásmo, od trojstátí u Regnitzlosau ke katastrální hranici Neuhausen v délce ca. 15 km, mohlo začlenit do Zeleného pásu. Zelený pás, který se táhne od Baltského moře až k moři Černému, má pomoci rozvoji přeshraniční spolupráci mezi lidmi, které donedávna rozdělovala Železná opona.
Projektová dokumentace pro město Aš bude zahrnovat regeneraci zeleně v Geipelově parku, parku nad prodejnou Billa a pod Tyršovým domem. Nedílnou součástí bude úprava historické „Kostelní cesty“ směřující od Geipelova parku přes obchvat ke státní hranici s Německem a revitalizace prostranství u státní hranice mezi bývalou celnicí u silničního přechodu až k železnici na Selb. Zde bude naplánován památník Železné opony jako objekt turistického ruchu (vybudování tzv. špačkárny a drátěných zátaras v původní podobě).
Hlavním tématem projektové dokumentace v Hranicích je II. etapa naučné stezky. V rámci již vybudované naučné stezky budou vysázeny různé druhy stromů - „Stromy střední Evropy“, které budou turistům prezentovány na informačních tabulích. Stezku zároveň obohatí různé druhy hornin a nerostů, které jsou svým výskytem typické pro Karlovarský kraj. Informační tabule tak návštěvníkům představí „Neživou přírodu Karlovarska“. I v Hranicích dojde k vybudování 20-25 m dlouhého úseku Železné opony. Součástí dokumentace bude i revitalizace zahrady zdravotního střediska.
Projektová dokumentace v obci Krásná ponese název„Revitalizace Zámeckého parku“. Ta zahrnuje obnovení základů zámku, historických chodníků, úprava výsadby, osazení mobiliářem a vytvoření odpočinkové zóny pro děti.
Projekční kancelář M Projekt v tuto chvíli intenzivně pracuje na výše uvedených projektových dokumentacích, které budou představitelům obcí předány na konci srpna 2011.
Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií z Evropského fondu pro regionální rozvoj „Investice do vaší budoucnosti“.